Awans Polski w rankingu „The Climate Change Performance Index (CCPI)” – informacja prasowa

8 grudnia 2014 podczas COP w Limie, Germanwatch oraz Climate Action Network Europe zaprezentowały „The Climate Change Performance Index (CCPI) 2015”. W przygotowaniu raportu uczestniczył dr Krzysztof Księżopolski, szef programu Bezpieczeństwo Energetyczne i Polityka Klimatyczna OAP UW. Cykliczne badanie ma na celu zaprezentowanie efektów światowej polityki klimatycznej. Ma ono również mobilizować państwa, którym do tej pory nie udało się podjąć ambitnych działań dla ochrony klimatu, a także wyróżnić kraje o wysokich standardach w zakresie polityki klimatycznej.

W opublikowanej 8 grudnia edycji, przebadanych zostało 61 krajów. Polska zajęła 40. miejsce, czyli awansowała o pięć pozycji do góry w porównaniu z poprzednim rokiem.  W rankingu, Polskę wyprzedzają inne państwa z regionu takie, jak Węgry – 14. miejsce, czy Słowacja – 15. miejsce. Najwyższe miejsce spośród państw w naszym regionie zajęła Dania, która uplasowała się na czwartej pozycji.

Duże zróżnicowanie ocen państw zgodnie z CCPI świadczy o tym, iż mimo wspólnego dla wszystkich problemu, jakim są zmiany klimatu, poszczególne państwa prowadzą różne polityki – stwierdził Krzysztof Księżopolski.  Szef projektu Bezpieczeństw Energetyczne i Polityka Klimatyczna OAP UW podkreślił, że – Polska awansowała w rankingu mimo słabego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Warto zauważyć, że w wyniku rozwoju tej formy pozyskiwania energii Czechy awansowały o trzynaście miejsc. W Polsce nie docenia się pozytywnego wpływu odnawialnych źródeł energii na rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo energetyczne, co nadal stanowi istotny problem. Jednak mimo to nasz kraj awansował w zestawieniu, czego przyczyną najprawdopodobniej był brak weta podczas szczytu Rady Europejskiej dotyczącego polityki klimatyczno–energetycznej UE. Moim zdaniem, to właśnie ten czynnik spowodował subiektywnie lepszą ocenę Polski. 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią raportu „The Climate Change Performance Index (CCPI) 2015” oraz artykułami w serwisach CIRE oraz onet.pl na temat publikacji raportu.